Historie mixologie

Prohibice v USA

Mixologie je umění a věda míchání a servírování nápojů, včetně koktejlů. Historie koktejlů a mixologie sahá až do starověkých civilizací, kdy se používaly byliny a koření k vylepšení chuti nápojů. V průběhu let se mixologie vyvíjela, zejména v době prohibice v USA, kdy byly koktejly populární jako způsob maskování nelegálního alkoholu.

V 20. století se mixologie stala uměním a styl se stal důležitým prvkem při servírování koktejlů. Populární se staly také tzv. “mixology bary”, kde šikovní “mixologové” vytvářejí nové koktejly a experimentují s neobvyklými ingrediencemi a technikami.

Dnes je mixologie (barmanství) oblíbená po celém světě a koktejly jsou stále populární jako společenské digestivyaperitivy. Barmani neustále experimentují s novými ingrediencemi a technikami, aby vytvořili nové a vzrušující koktejly.

“Otec koktejlů”

V roce 1862 publikoval Jerry Thomas, považován za “otce koktejlů”, první knihu o mixologii s názvem The Bartender’s Guide. Tato kniha obsahuje mnoho klasických receptů na koktejly, které jsou stále populární dodnes, jako například Martini, Manhattan a Daiquiri.

Důležitý zlom

Do historie koktejlů a rozvoje zasáhla převážně prohibice v USA. Bylo to období od roku 1920 do roku 1933, během kterého byla v USA zakázána výroba, distribuce a prodej alkoholických nápojů. Tato politika byla zavedena z důvodů zdravotních a morálních obav a také jako reakce na nárůst alkoholismu a problémy spojené s opilstvím. Tato opatření byla prosazována hlavně hnutím tzv. “prohibitionistů“,  kteří věřili, že alkohol je příčinou mnoha společenských problémů, včetně násilí, kriminality a rodinných problémů.

Prohibice byla prosazována prostřednictvím 18. dodatku k ústavě Spojených států, který byl přijat v roce 1919 a vstoupil v platnost v roce 1920. Tento dodatek zakazoval výrobu, prodej a přepravu alkoholu pro účely pití.

A však vedla k mnoha negativním důsledkům, jako například k nárůstu organizovaného zločinu, pašování alkoholu, korupci a nedostatečnému dodržování zákonů. Také způsobila ekonomické škody, protože zákaz alkoholu vedl k uzavření mnoha hospod a výrobních podniků, což způsobilo ztrátu pracovních míst a snížení daňových příjmů.

 Prohibice byla nakonec zrušena v roce 1933.